سفارش تبلیغ
صبا ویژن
پرخوری حجاب تیز فهمی است . [امام علی علیه السلام]
لوگوی وبلاگ
 

آمار و اطلاعات

بازدید امروز :21
بازدید دیروز :17
کل بازدید :48573
تعداد کل یاداشته ها : 24
100/3/31
8:30 ع
مشخصات مدیروبلاگ
 
وحید[157]

خبر مایه
پیوند دوستان
 
گل باغ آشنایی سکوت ابدی رود تنها نیست ► o▌ استان قدس ▌ o ◄ سارا احمدی .: شهر عشق :. رویای شبانه سربازی در مسیر عشق کرمان جیغ بنفش در ساعت 25 نت سرای الماس I AM WHAT I AM غزلیات محسن نصیری(هامون) ܓ✿ دنـیــــاﮮ مـــــــن آتیه سازان اهواز کشکول خــــــــــــــــاطــــــــــــره هـــا دل شکسته قوطی عطار vagte raftan مناجات با عشق دانستنی / سرگرمی جالب انگیزناک وبلاگ دوستان سلامت ما دکتر علی حاجی ستوده عاشق فوتبال آموزش و پرورش اداره کل سنجش و ارزشیابی تحصیلی دفتر برنامه ریزی و تالیف کتب درسی گروه ریاضی دفتر تالیف رشد صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران پایگاه مستقل خبری عبرت تلفن همراه هواشناسی اردبیل بانک نرم افزار سازمان نقشه برداری کشور سایت یوزر پسورد نود 32 سازمان سنجش دانشگاه محقق اردبیلی دانشگاه تبریز دانشگاه تهران سمپاد سازمان ملی جوانان باشگاه دانش پژوهان جوان انجمن نجوم ایران انجمن ریاضی ایران انجمن ریاضی دانان جوان اتحادیه انجمنهای علمی آموزشی معلمان ریاضی ایران انجمن نجوم آماتوری ایران سایت مجله نجوم پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری اسلامی ایران مجلس شورای اسلامی ایران پایگاه اطلاع رسانی دولت صندوق ذخیره فرهنگیان خبرگزاری کانون دانش آموزی اندیشه های زیبا در ریاضی معماری نوین **روژینا##

در سال 1379 گروه ریاضی انتشارات مدرسه کتابی به نام «فرهنگ ریاضیات» منتشر کرد که فصل نخست آن با عنوان «ریاضیات، واژه شناسی، فلسفه ی تاریخ، کاربردها و سرگذشت ریاضیات نظری» به قلم پرویز شهریاری است. این مقاله در 53 صفحه است که همه خوانندگان علاقه مند را به خواندن آن دعوت می کنم. در این جا بعضی از نکته های اساسی این مقاله را می آوریم.

واژه ریاضیات به جای واژه ی «ماته ماتیکه» گذاشته شده که خود از «ماته ما» به معنای دانش و دانایی آمده است.

غالبا واژه ی ریاضیات را برگرفته از واژه ریاضت دانسته اند، چرا که ریاضت تنها به معنای «پرهیزکاری بدنی» نیست، بلکه «در خود فرورفتن»، «فهمیدن» و «رسیدن به رازها» را هم می رساند. دیدگاه های دیگری هم وجود دارند. بسیاری از زبان شناسان با بخشهای زبان شناختی خود نتیجه می گیرند: «ماته ما» همان واژه پارسی «مزدا» است که همان معنای واژه یونانی را دارد: «دانا» و «آگاه».

دیگاه سوم معتقد است، واژه «ریاضی» از واژه پارسی «راز» به معنای «اندازه گرفتن» آمده است. این واژه «راز» هنوز در واژه های «تراز» و «ترازو» با حفظ معنای خود باقی مانده است. در واژه «ترازو»، «ترا» به معنای «این سو و آن سو» و «راز» به معنای اندازه گیری است. پسوند «او» بسیاری جاها در زبان فارسی به معنای «بسیار» به کار رفته است. به این ترتیب، «ترازو» یعنی «اندازه گیری و مقایسه ی بسیار». در ضمن واژه ی «مر» در زبان پارسی (که واژه های «شمر» و «شمردن» وجود دارد.) به معنای شمردن و محاسبه کردن با دست است. به این ترتیب، اینان به جای واژه ریاضیات، واژه ی «راز و مر» را پیشنهاد می کنند که درست به معنای «اندازه گرفتن و شمردن» است و اگر ریاضیات را دانش رابطه های کمیتی و شکلهای فضایی بدانیم، واژه «راز و مر» می تواند به تنهایی درست باشد.

اگر واژه «ریاضیات» را (که نه در ترکیب زیباست و نه به روشنی معرف یکی از دانشهاست)، برگرفته از واژه ریاضت فرض کنیم، می تواند اثری منفی در علاقه مندان به این دانش بگذارد، زیرا همگان «ریاضت» را به معنای «سختی کشیدن»، «در انزوا فرورفتن» و «فشار بیش از اندازه به خود» می دانند که با ماهیت دانش ریاضی سازگاری ندارد. ولی این تغییر شبیه تغییری است که برخی برای واژه جبر می آورند و آن را به معنای «زور» و «فشار» می دانند، در حالی که خوارزمی واژه ی «جبر» را به معنای «جبران کردن» گرفته است. چرا که به تعبیر خوارزمی و به زبان امروزی می توان مقدار منفی را از یک طرف معادله به یک طرف دیگر معادله برد تا مقداری مثبت شود(جبران شود). در مصراع سعدی «که جبر خاطر مسکین بلا بگرداند»، واژه «جبر» درست به همین معنای جبران کردن به کار رفته است.

جدا از این بحث که «ماته ما» از واژه ی «مزدا» گرفته شده یا ریاضیات از واژه ی «راز» آمده است، به نظر می رسد که اگر قرار باشد واژه ی پارسی به جای «ریاضیات» انتخاب شود، بهترین پیشنهاد همان واژه ی «راز و مر» باشد که هم زیباست و هم از نظر معنا با واژه ی «ریاضیات» سازگار است.


  
پیامهای عمومی ارسال شده
+ با سلام خدمت دوستان اگه شبکه تماشا رو داشته باشید این شبکه در ساعت 11 شب سریال قدیمی آیینه رو پخش میکنه تو این سریال با 400 تومن میرن برای یه خانواده چشم روشنی بخرن یا با 1200 تومن مورد خونه میره کلی میوه وشیرنی برای مهمونا میگیره..... هههههییییییییییی یاد اون روزا بخیر
+ مقام معظم رهبری در مراسم سالگرد ارتحال حضرت امام :قول بدهند با "عقل و درایت" و "پشتکار و ثبات قدم" عمل خواهند کرد. قول دهند از همه ظرفیتهای قانون اساسی برای انجام مسئولیت های بزرگ ریاست جمهوری استفاده می کنند و قول بدهند ضمن مدیریت اوضاع کشور، به مسئله اقتصاد که به میدان چالش تحمیلی بیگانگان تبدیل شده، توجه کافی خواهند کرد. قول بدهید که اگر انتخاب شدید دست اطرافیان و دوستانتان را باز نخواهید کرد.
+ رهبر انقلاب در دیدار اساتید، قاریان و حافظان شرکت کننده در مسابقات بین المللی قرآن:حنجره دعوت کننده مسلمانان به وحدت حنجره الهی و زبان تحریک کننده به دشمنی زبان شیطان است/ دشمنان غربی شمشیر را بر ضد مسلمانان از رو بسته اند
+ سلام بر دوستان: امیدوارم در سال جدید با دیدگاهی جدید و رو به جلو بیاییم. و تمام کارها را صادقانه و فقط برای خدا انجام دهیم نه به خاطر جیب خودمان.
+ آمدن سال نو را به تمام دوستان عزیز تبریک می گویم و امیدوارم در سال جدید با پیشرفت همه جانبه در اخلاق و رفتار و دیدگاه دینی به استقبال بهار برویم. انشاالله
نایت اسکین-ابزار گوکل  پلاس