سفارش تبلیغ
صبا ویژن
پسرکم ! ... اندرزهای حکیمان را بپذیر و فرمانهایشان را پی گیری کن [امام علی علیه السلام ـ در سفارش به پسرش محمّدبن حنفیه ـ]
لوگوی وبلاگ
 

آمار و اطلاعات

بازدید امروز :19
بازدید دیروز :17
کل بازدید :48571
تعداد کل یاداشته ها : 24
100/3/31
7:57 ع
مشخصات مدیروبلاگ
 
وحید[157]

خبر مایه
پیوند دوستان
 
گل باغ آشنایی سکوت ابدی رود تنها نیست ► o▌ استان قدس ▌ o ◄ سارا احمدی .: شهر عشق :. رویای شبانه سربازی در مسیر عشق کرمان جیغ بنفش در ساعت 25 نت سرای الماس I AM WHAT I AM غزلیات محسن نصیری(هامون) ܓ✿ دنـیــــاﮮ مـــــــن آتیه سازان اهواز کشکول خــــــــــــــــاطــــــــــــره هـــا دل شکسته قوطی عطار vagte raftan مناجات با عشق دانستنی / سرگرمی جالب انگیزناک وبلاگ دوستان سلامت ما دکتر علی حاجی ستوده عاشق فوتبال آموزش و پرورش اداره کل سنجش و ارزشیابی تحصیلی دفتر برنامه ریزی و تالیف کتب درسی گروه ریاضی دفتر تالیف رشد صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران پایگاه مستقل خبری عبرت تلفن همراه هواشناسی اردبیل بانک نرم افزار سازمان نقشه برداری کشور سایت یوزر پسورد نود 32 سازمان سنجش دانشگاه محقق اردبیلی دانشگاه تبریز دانشگاه تهران سمپاد سازمان ملی جوانان باشگاه دانش پژوهان جوان انجمن نجوم ایران انجمن ریاضی ایران انجمن ریاضی دانان جوان اتحادیه انجمنهای علمی آموزشی معلمان ریاضی ایران انجمن نجوم آماتوری ایران سایت مجله نجوم پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری اسلامی ایران مجلس شورای اسلامی ایران پایگاه اطلاع رسانی دولت صندوق ذخیره فرهنگیان خبرگزاری کانون دانش آموزی اندیشه های زیبا در ریاضی معماری نوین **روژینا##

شیخ ابوعلی سینا در کتاب مشهور شفا علوم زمان خود را به سه دسته تقسیم کرده است:

اول- علوم عالی و آنها علومی هستند که با ماده سرو کار ندارند و درک و فهم آنها فقط با تعقل صورت می گیرد و آنها را علوم ماوراء الطبیعه نامند. مانند الهیات و فلسفه و منطق که علوم اولی نیز نامیده می شوند.

دوم- علوم اوسط یا وسطی هستند که هم با ماده سروکار دارند و برای یادگرفتن علوم اولی دانستن آنها لازم است و آنها علوم ریاضی هستند چنانچه فلاسفه قدیم برای درک مطالب علمی خود ابتدا ریاضیات را فرا می گرفتند.

سوم- علوم ادنی یا دانی هستند که فقط با ماده سرو کار دارند و آنها را با مشاهده و تجربه می توان درک کرد و آنها علوم طبیعی هستند که امروزه آنها را علوم تجربی می گویند.

اما علوم ریاضی در نظر شیخ ابوعلی سینا به چهار قسمت تقسیم می شد:

  1. علم اعداد- که عبارت از آشنا شدن به انواع اعداد و دانستن خاصیت هر کدام و نسبت آنها با یکدیگر است. جمع و تفریق ارقام هندسی و جبر و مقابله نیز جزو این علوم محسوب می شد. این علم را علم الارثما طیقی (علم الحساب) نیز می گویند.
  2. علم هندسه- که عبارت از آشنایی به احوال خطوط و اشکال سطوح و مجسمات و مساحات اشکال و نسبت بین آنها و علوم جراثقال و اوزان و موازین و آلات جریه و مناظر و موایا و نقل میاه باشد.
  3. علم هیأت- که عبارت از آشنایی به عالم و شکل و اوضاع و مقادیر و حرکات ستارگان است و از فروع این علم همان زیجات و تقاویم می باشد.
  4. علم موسیقی- که عبارت از آشنا شدن به انواع نغمه ها و اتفاق و اختلاف آنها و ابعاد و اجناس و جمع و انتقالات و ارتفاع آنها و کیفیت تألیف لحن هاست، علم تهیه ی آلات موسیقی نیز از متفرغات این علم است.

ابن سینا یکایک این علوم را که از قدما به او رسیده می دانسته و اضافاتی نو نیز بر آنها نموده است به خصوص در کتاب المجسطی اضافاتی به آخر آن نموده است. نکته قابل توجه آن است که در نظر ابن سینا علم هیأت یکی از علوم اساسی ریاضی است و به آن توجه به خصوصی داشته است. به طور کلی دانشمندان قدیم به این علم اهمیت فوق العاده ای می داده اند. همچنین شیخ علم موسیقی را نیز جزو علوم ریاضی دانسته است.


89/1/20::: 11:20 ع
نظر()
  
پیامهای عمومی ارسال شده
+ با سلام خدمت دوستان اگه شبکه تماشا رو داشته باشید این شبکه در ساعت 11 شب سریال قدیمی آیینه رو پخش میکنه تو این سریال با 400 تومن میرن برای یه خانواده چشم روشنی بخرن یا با 1200 تومن مورد خونه میره کلی میوه وشیرنی برای مهمونا میگیره..... هههههییییییییییی یاد اون روزا بخیر
+ مقام معظم رهبری در مراسم سالگرد ارتحال حضرت امام :قول بدهند با "عقل و درایت" و "پشتکار و ثبات قدم" عمل خواهند کرد. قول دهند از همه ظرفیتهای قانون اساسی برای انجام مسئولیت های بزرگ ریاست جمهوری استفاده می کنند و قول بدهند ضمن مدیریت اوضاع کشور، به مسئله اقتصاد که به میدان چالش تحمیلی بیگانگان تبدیل شده، توجه کافی خواهند کرد. قول بدهید که اگر انتخاب شدید دست اطرافیان و دوستانتان را باز نخواهید کرد.
+ رهبر انقلاب در دیدار اساتید، قاریان و حافظان شرکت کننده در مسابقات بین المللی قرآن:حنجره دعوت کننده مسلمانان به وحدت حنجره الهی و زبان تحریک کننده به دشمنی زبان شیطان است/ دشمنان غربی شمشیر را بر ضد مسلمانان از رو بسته اند
+ سلام بر دوستان: امیدوارم در سال جدید با دیدگاهی جدید و رو به جلو بیاییم. و تمام کارها را صادقانه و فقط برای خدا انجام دهیم نه به خاطر جیب خودمان.
+ آمدن سال نو را به تمام دوستان عزیز تبریک می گویم و امیدوارم در سال جدید با پیشرفت همه جانبه در اخلاق و رفتار و دیدگاه دینی به استقبال بهار برویم. انشاالله
نایت اسکین-ابزار گوکل  پلاس