سفارش تبلیغ
صبا ویژن
زینت بخش مرد، دانش و بردباری اوست . [امام علی علیه السلام]
لوگوی وبلاگ
 

آمار و اطلاعات

بازدید امروز :17
بازدید دیروز :17
کل بازدید :48569
تعداد کل یاداشته ها : 24
100/3/31
7:47 ع
مشخصات مدیروبلاگ
 
وحید[157]

خبر مایه
پیوند دوستان
 
گل باغ آشنایی سکوت ابدی رود تنها نیست ► o▌ استان قدس ▌ o ◄ سارا احمدی .: شهر عشق :. رویای شبانه سربازی در مسیر عشق کرمان جیغ بنفش در ساعت 25 نت سرای الماس I AM WHAT I AM غزلیات محسن نصیری(هامون) ܓ✿ دنـیــــاﮮ مـــــــن آتیه سازان اهواز کشکول خــــــــــــــــاطــــــــــــره هـــا دل شکسته قوطی عطار vagte raftan مناجات با عشق دانستنی / سرگرمی جالب انگیزناک وبلاگ دوستان سلامت ما دکتر علی حاجی ستوده عاشق فوتبال آموزش و پرورش اداره کل سنجش و ارزشیابی تحصیلی دفتر برنامه ریزی و تالیف کتب درسی گروه ریاضی دفتر تالیف رشد صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران پایگاه مستقل خبری عبرت تلفن همراه هواشناسی اردبیل بانک نرم افزار سازمان نقشه برداری کشور سایت یوزر پسورد نود 32 سازمان سنجش دانشگاه محقق اردبیلی دانشگاه تبریز دانشگاه تهران سمپاد سازمان ملی جوانان باشگاه دانش پژوهان جوان انجمن نجوم ایران انجمن ریاضی ایران انجمن ریاضی دانان جوان اتحادیه انجمنهای علمی آموزشی معلمان ریاضی ایران انجمن نجوم آماتوری ایران سایت مجله نجوم پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری اسلامی ایران مجلس شورای اسلامی ایران پایگاه اطلاع رسانی دولت صندوق ذخیره فرهنگیان خبرگزاری کانون دانش آموزی اندیشه های زیبا در ریاضی معماری نوین **روژینا##

درباره محمد فرزند موسی خوارزمی، جورج سارتون در مقدمه تاریخ دانش، سده نهم میلادی را دوران خوارزمی نامیده است. او گفته است: «اگر همه جهتها در نظر گرفته شود. خوارزمی یکی از بزرگترین ریاضی دانان همه ی دورانها بوده است.»

آمتیسمار فرانسوی می گوید:«امروز یک موضوع را نمی توان فراموش کرد و آن این است که محمد، موسی خوارزمی، در واقع معلم اروپایی های جدید در دانش جبر است و جبر رشته ی اصلی ریاضیات به شمار می آید.»

خوارزمی دانشمندی است که در پایان سده ی دوم هجری قمری بوده، تا سال 232 زیسته و در سالهای پس از آن در گذشته است. او به جز ریاضیات، در شاخه های دیگری مثل نجوم، جغرافیا، استرلاب، ساعت آفتابی و جز آن هم نوشته هایی داشته است که کمتر به دست ما رسیده اند.

خوارزمی کتابی درباره ی «جمع و تفریق» داشته که در زمان ما تنها برگردان لاتینی آن در دست است. او از عدد شماری هندی و نوشتن عددها به یاری آنچه که هندی ها به کار می بردند و بعدها در همه ی جهان با تفاوتهایی مرسوم گشت، یاد می کند. جدولی هم برای سینوس ها تنظیم کرده و ارائه داده است. در کتاب ها سینوس را «جیب» به کار برده اند که به معنای «گریبان» است. بعدها وقتی خوارزمی به فرانسه ترجمه شد، همین جیب را سینوس ترجمه کرده اند که باز هم به معنای گریبان است و من نمی فهمم سینوس چه ربطی به گریبان دارد. چه بسا خوارزمی از واژه ی «جیپ» که واژه ای فارسی (پهلوی) است و به معنای چوب عمودی که در زمین قرار گرفته استفاده کرده باشد، ولی هجی کردن واژه ی جیپ به دلیل داشتن حرف «پ» که ناآشنا بود، آن را به «ب» تبدیل کرد، چون در زبان عربی «پ» وجود ندارد، ولی «ب» وجود دارد و وقتی به فرانسوی برگردان شد، از همان واژه ی جیب که به معنای گریبان است، استفاده کردند.

در زمان خوارزمی، اختر شناسان بسیاری وجود داشتند که به طور خلاصه از آنها یاد می کنیم:

احمد فرزند محمد، اهل نهاوند که به حاسب مشهور بوده است. او هم اخترشناس و ریاضی دان بود و در نیمه دوم سده ی دوم هجری در نیشابور می زیست.

یحیی فرزند ابومنصور که با فضل فرزند سهل سرخسی که وزیر مامون، خلیفه ی عباسی بود، نسبت داشت. او به «بیت الحکمه» رفت و کارهای اخترشناسی را در آنجا انجام می داد.

خالد فرزند عبدالملک مرورودی که با اهل مرورود خراسان هم زمان با مامون عباسی و مدتی هم در دمشق بود.

ابوسعید جرجانی که کتابهای «مساله های هندسی» و «استخراج خط نصف النهار »او در قاهره موجودند.

کتاب دوم را کارل شو به زبان آلمانی برگردانده است.

 


  
پیامهای عمومی ارسال شده
+ با سلام خدمت دوستان اگه شبکه تماشا رو داشته باشید این شبکه در ساعت 11 شب سریال قدیمی آیینه رو پخش میکنه تو این سریال با 400 تومن میرن برای یه خانواده چشم روشنی بخرن یا با 1200 تومن مورد خونه میره کلی میوه وشیرنی برای مهمونا میگیره..... هههههییییییییییی یاد اون روزا بخیر
+ مقام معظم رهبری در مراسم سالگرد ارتحال حضرت امام :قول بدهند با "عقل و درایت" و "پشتکار و ثبات قدم" عمل خواهند کرد. قول دهند از همه ظرفیتهای قانون اساسی برای انجام مسئولیت های بزرگ ریاست جمهوری استفاده می کنند و قول بدهند ضمن مدیریت اوضاع کشور، به مسئله اقتصاد که به میدان چالش تحمیلی بیگانگان تبدیل شده، توجه کافی خواهند کرد. قول بدهید که اگر انتخاب شدید دست اطرافیان و دوستانتان را باز نخواهید کرد.
+ رهبر انقلاب در دیدار اساتید، قاریان و حافظان شرکت کننده در مسابقات بین المللی قرآن:حنجره دعوت کننده مسلمانان به وحدت حنجره الهی و زبان تحریک کننده به دشمنی زبان شیطان است/ دشمنان غربی شمشیر را بر ضد مسلمانان از رو بسته اند
+ سلام بر دوستان: امیدوارم در سال جدید با دیدگاهی جدید و رو به جلو بیاییم. و تمام کارها را صادقانه و فقط برای خدا انجام دهیم نه به خاطر جیب خودمان.
+ آمدن سال نو را به تمام دوستان عزیز تبریک می گویم و امیدوارم در سال جدید با پیشرفت همه جانبه در اخلاق و رفتار و دیدگاه دینی به استقبال بهار برویم. انشاالله
نایت اسکین-ابزار گوکل  پلاس